Konsultacje nad akcyzową rejestracją uproszczoną

dodano: 2019-07-12
Mając na uwadze trwające konsultacje nad projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego warto pamiętać, że w przypadku tej "uproszczonej rejestracji" właściwość organów podatkowego będzie się ustalać w odrębny sposób.

Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, gdy nie mamy do czynienia ze podmiotami olejowymi (zużywający podmiot olejowy i pośredniczący podmiot olejowy) rejestrowanymi na zasadach ogólnych, znajdzie zastosowanie art. 14 ust. 3 b ustawy akcyzowej (wprowadzany ww. ustawą). 

Stosownie do przywołanego przepisu właściwym dla podmiotów olejowych będzie:

- w przypadku osób fizycznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań akcyzy ze względu na adres zamieszkania/miejsce pobytu,

- w przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań akcyzy ze względu na adres ich siedziby.

Szkoda, że dalej nie wiadomo, czy uproszczona rejestracja wiąże się z opłatą skarbową jak klasyczna rejestracja akcyzowa. Choć tutaj uwaga, choć nie wynika to z projektu ustawy o opłacie skarbowej a tylko z załącznika potwierdzenia uproszczonej rejestracji, opłaty tej jednak ma nie być.  

Projekt rozporządzenia znajdą Państwo tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12322020/katalog/12601630#12601630 .
Napisz do nas

Dane kontaktowe

Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski

ul. Serocka 3/9
04-333 Warszawa
887759138

Na skróty

Doradztwo podatkowe Kontakt O Kancelarii Podatek akcyzowy Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia