Nowa przesłanka do objęcia kolejnych towarów systemem SENT

dodano: 2022-04-15
Kiedy niedawno do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, projekt rozporządzenia, za sprawą którego, z uwagi na wojnę na Ukrainie, system SENT ma objąć kolejne wyroby, wyroby akcyzowe, tj. węgiel, brykiet i koks, Rządowe Centrum Legislacji zapytało się w trakcie konsultacji, czy aby na pewno w przypadku wyrobów węglowych mówimy faktycznie o przeciwdziałaniu uszczupleniom w zakresie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego?

Odpowiedzią na pytanie RCL jest ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Ustawa opublikowana dzisiaj w Dzienniku Ustaw pod pozycją 835.

Ustawa, która zmienia również ustawę o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi...

Zatem za sprawą komentowanej ustawy od jutra będzie można na poziomie aktu wykonawczego do ustawy SENT rozszerzać rodzinę wyrobów SENT nie tylko w związku z potrzebą przeciwdziałania uszczupleniom w zakresie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, ale również w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

System SENT staje się zatem coraz bardziej elastycznym narzędziem w rękach administracji, przede wszystkim Krajowej Administracji Skarbowej...

Niesamowity jest również proces legislacyjny, gdzie uwaga zgłoszona podczas prac nad rozporządzeniem zmienia się w ustawową zmianę, która od jutra stanie się obowiązującym prawem.

Link do ustawy świeżo opublikowanej znajdą Państwo tutaj: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/835 .

Korzystając z okazji życzę dla Państwa zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!

Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia