Nowe rozporządzenia w sprawie zwolnień akcyzowych oraz zabezpieczeń akcyzowych trafiły do uzgodnień

dodano: 2018-11-24
Do uzgodnień społecznych trafiły: projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego oraz projekt rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych.

Jeżeli chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego należy wskazać, że zwolnienia akcyzowe o charakterze powszechnym, wymienione obecnie w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, nie ulegną zmianie (mam na myśli zakres przedmiotowy, a nie warunku zwolnień, które zostaną lekko zmodyfikowane).

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień akcyzowych to konsekwencja wydania dwóch nowel akcyzowych, tj. ustawy z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, którą wprowadzono dwie nowe kategorie wyrobów akcyzowych: płynu do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich oraz ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo celne, za której sprawą dokument dostawy zostanie zastąpiony elektronicznym dokumentem dostawy.

Tak jak sprawą oczywistą jest konieczność dostosowania rozporządzenia wykonawczego do elektronicznego dokumentu dostawy, tak dodanie w rozporządzeniu zapisów o płynie do e-papierosów oraz wyrobach nowatorskich będzie musiało poczekać do 2020 r. Stosownie bowiem do najnowszej noweli akcyzowej (prace parlamentarne) stawka zerowa akcyzy na nowe wyroby akcyzowe ma obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.

Analizując zaś konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych, należy przywołać tylko jedną z ww. nowel akcyzowych, tj. ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo celne.

Nowe zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w zał. nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy spowodowały, choć to nie była jedyna przyczyna, konieczność wydania nowego rozporządzenia, w ramach którego przewidziano rozwiązania dla ww. grup wyrobów przemieszczanych za e-DD analogiczne do tych obowiązujących w przypadku wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

W przypadku zabezpieczeń, w dobie XXI wieku, dobrze by się stało, gdyby obecna możliwość stosowania jednego zabezpieczenia generalnego dla wszystkich składów podatkowych (zezwoleń akcyzowych), stała się kiedyś generalną zasadą, niezależnie od liczby oraz rodzajów posiadanych zezwoleń akcyzowych.

Oba ww. rozporządzenia mają zastąpić dotychczasowe akty wykonawcze w tym zakresie wraz z początkiem Nowego Roku.

Linki do obu ww. projektów rozporządzeń znajdą Państwo tutaj:
a) zwolnienia akcyzowe https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12318211 .
b) zabezpieczenia akcyzowe https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12318203/katalog/12550892#12550892 .




Projekt i wykonanie BerMar multimedia