Obowiązkowa podzielna płatność w podatku VAT coraz bliżej

dodano: 2018-11-12
Podzielna płatność w perspektywie kilku - kilkunastu miesięcy powinna się stać obowiązkowa w niektórych sektorach krajowej gospodarki. Powyższe można wyczytać, m.in. wywiadu Gazety Prawnej przeprowadzonego z Panem Wojciechem Śliżem, dyrektorem Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

Obowiązkowa podzielna płatność ma się pojawić tam, gdzie w chwili obecnej obowiązują takie rozwiązania jak odwrotne obciążenie, czy też odpowiedzialność solidarna .

Wprowadzenie nowych rozwiązań związanych z obowiązkową podzielną płatnością wymaga zgody Komisji Europejskiej. Ta jest oczekiwana w najbliższym czasie. Stosownie do ww. wywiadu do końca obecnego roku.

Przez chwilę mogło się wydawać, że uzyskanie zgody na zastosowania obowiązkowej podzielnej płatności może być zagrożone. Takie pierwsze wrażenie można było odnieść po tym jak Komisja Europejska wezwała Rumunię do zaprzestania przez ten kraj stosowania mechanizmu obowiązkowej podzielnej płatności.

Jednakże analiza komunikatu Komisji do Rady COM (2018) 666 daje prostą odpowiedź, co do przyczyn, dla których Komisja wezwała Rumunię do zaprzestała obligatoryjnego split paymentu. 

Pomijając już grzech pierworodny nowych rozwiązań w Rumunii, polegający na wdrożeniu nowych mechanizmów przed uzyskaniem zgody Komisji na ich stosowanie, należy wskazać, że wiele nowych przepisów rumuńskich wykracza poza zasadę proporcjonalności, choćby poprzez przerzucenie obowiązków i potencjalnych sankcji na nabywcę, gdy to dostawca jest zobowiązany do zapłaty VAT, czy też jest niezgodnych z traktatową zasadą swobodnego przepływu usług (obowiązek otwierania przez zagranicznego przedsiębiorcę rachunku bankowego w rumuńskim banku).

Reasumując, jeżeli Polska nie powieli błędów Rumunii, należy oczekiwać zielonego światła od Brukseli dla nowych przepisów prawnych i jest to tylko kwestia czasu.  


  


Projekt i wykonanie BerMar multimedia