Odnawialne źródła energii, nawet w skali mikro, to ciągle mnóstwo biurokracji

dodano: 2020-01-31
W jednej z najnowszych interpretacji indywidualnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do zakresu obowiązków związanych z byciem eko. Interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB3-3.4013.249.2019.1.MK z dnia 16 stycznia 2020 r. dotyczy parafii. Ale tak naprawdę każdy przedsiębiorca, niezależnie od skali działalności, któremu się zamarzy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, nawet gdy moc instalacji będzie niewielka, jak tylko będzie musiał oddać część wytworzonej energii do sieci, a na ogół tak właśnie będzie, bo możliwości magazynowania takiej energii posiadać nie będzie, będzie zobowiązany:

1) Zarejestrować do celów akcyzy.

2) Składać cyklicznie deklarację akcyzową.

3) Prowadzić ewidencję.

Po tym jak obniżono stawkę akcyzy na prąd, możemy mówić o potencjalnej akcyzie od energii wytworzonej w takiej mikroinstalacji na poziomie 100 zł w skali roku. Zresztą energia tak wytworzona będzie korzystać albo ze zwolnienia, albo będzie oddawana do sieci bez podatku, gdyż czynność ta nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego.

Pytanie zatem, czy takie działania to przejaw gospodarności, pochylania się nad każdą złotówką, czy też marnotrawienie energii przedsiębiorców oraz samej administracji skarbowej, która ww. dokumenty musi sama potem przetwarzać?

Link do interpretacji znajdą Państwo tutaj: https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=569186&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc .

 





Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia