Preparaty smarowe z realną stawką akcyzy od dnia 1 września br.

dodano: 2019-04-06
O projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw pisałem już kilkukrotnie. Patrz pierwsza wersja projektu, kolejna, którą objętą realną stawką akcyzy preparaty smarowe oraz trzecia wersja, kiedy chciano do rodziny akcyzowej przyjąć hamulcowe płyny hydrauliczne.

Teraz mamy kolejną wersję projektu ustawy, tym razem z dnia 21 marca br. Projekt ustawy już z poziomu Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Znowu mamy nowy projekt ustawy, który trochę zmienia układ planowanych zmian. Choć preparatom smarowym stawki akcyzy nie zmieniono, ta dalej jest na poziomie olejów smarowych (1180 zł za 1000 litrów), to jednak do grona wyrobów akcyzowych zamknięto póki co drogę hamulcowym płynom hydraulicznym. 

Z drugiej strony, tak jak myślałem, że w pozycji CN 3824 nie znajdziemy już wyrobów akcyzowych, okazuje się jednak, że kilka kodów CN zaczynających się na 3824 zostało jednak przemyconych do ustawy o podatku akcyzowym. 

Zmian jest oczywiście więcej, choćby z tą frontową dotyczącą zmiany definicji paliw ciekłych, która co do zasady oderwana zostanie od ich przeznaczenia. Wszystko teraz w rękach Ministra Energii, gdyż ten rozporządzeniem wykonawczym do Prawa energetycznego będzie mógł jednak amortyzować tę dużą zmianę w definiowaniu paliw, która może sprawić, że "paliwowcami" staną się również ci, co nigdy nie myśleli, że są w tej samej lidze, co giganci z branży paliwowej.

Ustawa co do zasady wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 r. Z kolei realna stawka akcyzy na preparaty smarowe zacznie obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego, tj. 1 września 2019 r. 

A tak naprawdę najwięcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308701/katalog/12493622#12493622 .


Napisz do nas

Dane kontaktowe

Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski

ul. Serocka 3/9
04-333 Warszawa
887759138

Na skróty

Doradztwo podatkowe Kontakt O Kancelarii Podatek akcyzowy Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia