Wina, napoje fermentowane mogą mieć różne stawki akcyzy

dodano: 2020-05-05
obowiązki akcyzowe w Polsce
wyrok Trybunału (siódma izba) z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie C-184/19.

Trybunał (siódma izba) orzeka, m.in., że art. 7, 11 i 15 dyrektywy Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych oraz art. 5 dyrektywy Rady 92/84/EWG w sprawie zbliżenia stawek podatku akcyzowego dla alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że nie ustanawiają one obowiązku nakładania identycznych stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe należące do kategorii "wina" w rozumieniu dyrektywy 92/83 oraz na napoje należące do kategorii "inne napoje przefermentowane, niebędące winem ani piwem" w rozumieniu tej dyrektywy.

A nasze jabłka, przefermentowane ze "zgryzoty" (za sprawą obecnej akcyzowej sytuacji) w cydr, ciągle bez obiecanej zerowej stawki akcyzy, dodatkowo oznaczone banderolami (znaki zamiast ochrony przy tak niskiej akcyzie stanowią barierę, zresztą to samo dotyczy win i innych napojów fermentowanych). A z pewnością zerowa stawka, brak banderol proces fermentacji by "uskrzydlił", z korzyścią dla trunku...

Link do wyroku Trybunału znajdą Państwo tutaj: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=225994&pageIndex=0&doclang=PL&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=8886142 .


Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia