Wykonawczy zawrót głowy w świecie akcyzy

dodano: 2018-12-13
Kolejne nowele przepisów akcyzowych, nawet jeżeli ostatecznie nowe rozwiązania prawne zostały/zostaną odroczone w czasie, patrz ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym przedłużająca stosowanie zerowej stawki akcyzy na płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie do dnia 30 czerwca 2020 r., czy też najnowszy poselski projekt noweli do noweli akcyzowej, stosownie do którego przez najbliższy rok elektroniczny dokument dostawy będzie w koegzystował obok dotychczasowego dokumentu dostawy, skutkowały wysypem nowym aktów wykonawczych od ustawy akcyzowej.

Niektóre z nich zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Stało się tak w przypadku rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy. Rozporządzenie opublikowane pod pozycją 2294. 

Inny projekt rozporządzenia trafił dopiero do konsultacji publicznych. Mam tutaj na myśli projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie danych umieszczanych w Systemie oraz trybu postępowania w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych przy użyciu Systemu. Kluczowe rozporządzenie dla elektronicznych dokumentów towarzyszących przesyłkom wyrobów akcyzowych. Z uwagi na novum mam tutaj na myśli przede wszystkich dokumenty towarzyszące wyrobom akcyzowym przemieszczanym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. 

Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać do dnia 19 grudnia br. i choć przepisy mają wejść w życie od Nowego Roku, z uwagi na ww. poselski projekt ustawy pozwalający na stosowanie dualizmu dokumentacyjnego w przyszłym roku na szczęście presji związanej z nowymi regulacjami aż tak dużej czuć nie powinniśmy.

Choć publikacja ta poświęcona jest wyłącznie akcyzie, to jednak pamiętać należy, że większość wyrobów objętych systemem SENT to wyroby akcyzowe. Zatem krótka tutaj wzmianka o kolejnym projekcie rozporządzenia, tym razem akcie wykonawczym do przepisów pakietu przewozowego, jest jak najbardziej na miejscu. Tym bardziej, że konieczność zmiany to również pokłosie rewolucji cyfrowej w akcyzie, za sprawą której od Nowego Roku pojawią się elektroniczne dokumenty dostawy.

Mam tutaj na myśli projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów. Projekt to czysta kosmetyka, bo dodaje się tylko zapis o raporcie odbioru, nie zmienia się sensu dotychczasowej regulacji. 

Działania te, choć w dobrym kierunku, bo likwidujące wystąpienie dublujących się obowiązków informacyjnych (akcyza, pakiet przewozowy) powinno jednak być znacznie rozszerzone. Tak naprawdę reguła z komentowanego projektu rozporządzenia powinna być rozciągnięta na wszystkie te przypadki, w których od Nowego Roku dokument dostawy lub jego elektroniczny odpowiednik będzie towarzyszył wyrobom podczas ich faktycznego przemieszczania. 

W innym wypadku od Nowego Roku mogą się zdarzyć takie sytuacje, gdy równocześnie wrażliwemu towarowi towarzyszyć będą dwa dokumenty (e-DD/dokument dostawy oraz zgłoszenie SENT), co z pewnością nie będzie zabiegiem upraszczającym już i tak nie łatwe życie gospodarcze przedsiębiorców.


Projekt i wykonanie BerMar multimedia