Źródło odstąpienia od kary SENT - stanowisko NSA

dodano: 2020-08-29
obowiązki akcyzowe w Polsce
Mamy w końcu uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie sygn. akt II GSK 1075/19 z dnia 26 lutego 2020 r.

W sprawie, w której brałem udział, choć na etapie sądowym, z uwagi na ciągłą blokadę dla doradców podatkowych, już nie jako strona.

To kolejny wyrok NSA wskazujący na to, że organy Krajowej Administracji Skarbowej mają jednak wybór, mogą karać, ale również od kar odstępować, gdy jest to uzasadnione, w szczególności kiedy kara jest nieproporcjonalna do "czynu". Czynu neutralnego dla wpływów...

W wyroku tym zauważa się dodatkowo, że odstąpienie od wymierzenia kary nie powinno być oceniane przez pryzmat przepisów Ordynacji podatkowej określających ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Przepisy ustawy SENT w sposób wystarczający regulują tę kwestię.

Na marginesie, warto byłoby pomyśleć w końcu o przewoźnikach i uchronić ich, tak jak to ma na szczęście miejsce w przypadku sprzedających i kupujących wyroby wrażliwe, przed odpowiedzialnością, gdy neutralne dla Budżetu nieprawidłowości w zgłoszeniu SENT zostaną stwierdzone po fakcie. Obecne zapisy przepisów są groźne dla całej branży, która i tak nie ma lekko za sprawą unijnych regulacji.

Link do wyroku NSA znajdą Państwo tutaj: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F6B964131D .


Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia