Nowa wersja projektu rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wykazu paliw ciekłych

dodano: 2019-11-06
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.

Względem wersji projektu rozporządzenia Ministra Energii przekazanego do uzgodnień, o którym pisałem tutaj, zaszły znaczące zmiany.

W ramach uszczelniania rynku paliw obowiązkiem koncesyjnym zaproponowano objęcie dodatkowo niektórych z olejów i pozostałych produktów destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych klasyfikowanych do pozycji CN 2707.

Zracjonalizowano podejście koncesyjne do gazu płynnego LPG, wyłączając z obowiązku koncesyjnego produkty przeznaczone na cele inne niż energetyczne.

Wyłączono z obowiązku koncesyjnego alkohole skażone do celów innych niż energetyczne.

W końcu na potrzeby rejestru podmiotów przywożących wyłączono z obowiązku zgłaszania, m.in. parafiny ciekłe, jednocześnie jednak obejmując definicją smarów (paliw ciekłych) preparaty smarowe na bazie olejów mineralnych.

Na marginesie, przy zmianach związanych z LPG (bardzo dobrych) wskazano na konieczność wprowadzenia regulacji zbieżnych z tymi z ustawy akcyzowej. Szkoda tylko, że tylko przy tej jednej zmianie pamiętano o korelacji. Wskażę tutaj na mały drobiazg, który wygląda niewinnie, ale z punktu widzenia ilości obowiązków nakładanych na przedsiębiorców robi się już realnym problemem. 

Mam tutaj na myśli jednostki miary. Fajnie, gdyby były one jednolite w całym porządku prawnym. A przykładowo smary (oleje smarowe, od 1.1.2020 preparaty smarowe) przez Ministra Energii są opisywane w tonach, z kolei podstawa opodatkowania w akcyzie jest w litrach, w 15oC!. Różnica niewielka, tutaj jednostki wagowe, tam objętościowe. Ale pamiętajmy, że przedsiębiorcy z masą obowiązków, muszą za sprawą tych różnic zupełnie zbędnie jeszcze dokonywać przeliczeń, które przecież moglibyśmy wykluczyć, wprowadzając jednolite jednostki miary. Problem oczywiście dotyczy również innych wyrobów energetycznych/paliw ciekłych. 

Rozporządzenie Ministra Energii ma wejść w życie z dniem 1 grudnia 2019 r. Jednakże w zakresie "nowych kodów CN" rozporządzenie ma wejść w życie z Nowym Rokiem.

Link do najnowszej wersji projektu rozporządzenia Ministra Energii znajdą Państwo tutaj: https://legislacja.gov.pl/projekt/12324151/katalog/12624395#12624395 .




Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia