Pakiet paliwowy wersja 2.0 - kolejna wersja projektu

dodano: 2018-10-16
O projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw pisałem już w marcu, kiedy projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Szerokie konsultacje nad projektem ustawy, wielość uwag, sprawiły, że dopiero we wrześniu br. pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy. 

Stosownie do najnowszej wersji projektu ustawy z dnia 6 września 2018 r. przewidziano dodatkowe rozwiązania dotykające obszaru obrotu olejami smarowymi oraz preparatami smarowymi.

Z jednej strony preparaty smarowe mają zostać opodatkowane stawką akcyzy na poziomie tej przewidzianej dla olejów smarowych (1.180 zł za 1000 litrów). Z drugiej strony przemodelowano warunki dokonywania transakcji transgranicznych z wykorzystaniem takich wyrobów jak oleje smarowe. 

Mianowicie, do tej pory w przypadku nabycia z krajów UE lub też dostawy do takiego kraju z Polski olejów smarowych dokument handlowy towarzyszący przesyłce z takimi wyrobami wystarczał do uznania, że mamy do czynienia z procedurą zawieszenia poboru akcyzy. 

Teraz, stosownie do założeń projektu ustawy, zarówno w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak i dostawy wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych będzie trzeba również złożyć zabezpieczenie akcyzowe. 

Dodatkowo, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie dokonanie zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnąrzwspólnotowym, tak jak to ma już teraz miejsce przy nabyciu wyrobów akcyzowych z innego kraju z zapłaconą akcyzą.

Ww. zmiany odnoszące się do olejów smarowych znajdą zastosowanie również przy obrocie preparatami smarowymi, które przypomnijmy również objęte zostaną realną stawką akcyzy.

Sam pakiet paliwowy wersja 2.0 ma wejść w życie z początkiem Nowego Roku. Jednakże zmiany akcyzowe, o których była mowa wyżej, wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.

Link do projektu ustawy, w wersji z dnia 6 września 2018 r., znajdą Państwo tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12308701/12493602/12493603/dokument359593.pdf .


Dane kontaktowe

Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski

ul. Serocka 3/9
04-333 Warszawa
887759138

Na skróty

Doradztwo podatkowe Kontakt O Kancelarii Podatek akcyzowy Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia