Czy za piwo uznamy wyrób z mniejszościowym udziałem słodu?

dodano: 2019-03-21
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 13 marca 2019 r. (sprawa C-195/18) "rozstrzygnął" o klasyfikacji napoju, w przypadku którego 100 hektolitrów brzeczki stanowiącej podstawę półproduktu, który kwalifikuje się jako piwo otrzymuje się ze 134,9 litrów ekstraktu słodowego, 1708,2 litrów syropu glukozowego, 9 litrów kwasu cytrynowego, 2,4 litrów fosforanu amonu oraz pożywki i wody. 

Właśnie ta niewielka ilości ekstraktu słodowego, niewiele ponad 1%, stała się źródłem wątpliwości, czy napój możemy deklarować jako piwo do pozycji CN 2203 (co deklarował podatnik), czy też może jako napój fermentowany klasyfikowany do pozycji CN 2206, tak jak to uczynił w decyzjach wymiarowych właściwy naczelnik urzędu celnego. 

Zanim przejdziemy do zagadkowego orzeczenia Trybunału spójrzmy, co się kryje pod spornymi pozycjami CN. 

Pod pozycją CN 2203 w Taryfie Celnej znajdziemy zatem piwo otrzymywane ze słodu. Gdy się bardziej wgłębimy w pozycję Taryfy, okaże się, że piwo to napój alkoholowy otrzymywany w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanego ze słodowych zbóż (najczęściej jęczmienia lub pszenicy), wody i (zazwyczaj) chmielu. Do przygotowania roztworu mogą być również używane pewne ilości niesłodowych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne. Do piwa dodane mogą być także cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, ditlenek węgla i inne substancje.

Z kolei pozycja CN 2206 obejmuje pozostałe napoje fermentowane; mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewyłączone. Dalej możemy przeczytać, że niniejsza pozycja obejmuje wszystkie napoje fermentowane, inne niż te, które zostały objęte pozycjami 2203 do 2205.

Nie oceniając, czy śladowe ilości ekstraktu słodowego oraz dominujący dodatek w postaci syropu glukozowego w spornym napoju, pozwala dalej uznać taki napój za piwo, wskazuję na sentencję wyroku Trybunału.

Trybunał zatem w wyroku orzekł, że art. 2 dyrektywy Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że półprodukt przeznaczony do zmieszania z napojami bezalkoholowymi, otrzymywany z brzeczki zawierającej mniej składników słodowych niż składników niesłodowych, do którego dodano syrop glukozowy przed procesem fermentacji, można zaklasyfikować jako piwo otrzymywane ze słodu objęte pozycją CN 2203, o ile cechy organoleptyczne tego wyroku odpowiadają cechom organoleptycznym piwa, czego zweryfikowanie należy zatem do sądu odsyłającego.

Tym samym ostatecznie losy klasyfikacji spornego napoju poznamy po zapoznaniu się z tym napojem bezpośrednio przez sędziów sądu, którzy z pytaniem prejudycjalnym w sprawie wystąpili.

Wyrok TSUE znajdą Państwo pod tym linkiem: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=211673&pageIndex=0&doclang=PL&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=5432676 .







 





Projekt i wykonanie BerMar multimedia