Ewidencje akcyzowe bez pieczęci ale dalej z plombownicą

dodano: 2019-07-12
Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.

Konieczność zmiany rozporządzenia wynika z dwóch kwestii. 

Po pierwsze w związku z dokumentem Rady Ministrów "Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców" kasuje się teraz obowiązek opatrywania papierowych ewidencji pieczęcią przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, że tak jak przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z konieczności stosowania swojej pieczęci na ewidencji, z drugiej strony póki co właściwy organ (pamiętajmy, że ewidencję zgłaszamy do właściwego naczelnika urzędu celno - skarbowego) będzie dalej stosować, co do zasady, plombownicę do zabezpieczenia ewidencji przedsiębiorców.

Oczywiście wszystko może się zmienić, o ile założenia do noweli akcyzowej zmienią się w obowiązujące prawo (mają być, m.in. wprowadzone elektroniczne ewidencje).

Drugi powód komentowanych zmian, to porządki związane z faktem, że z definicji ubytków wyłączone zostały straty powstałe podczas produkcji piwa i wina. 

Link do projektu rozporządzenia znajdą Państwo tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12322650/katalog/12608402#12608402 .


Napisz do nas

Dane kontaktowe

Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski

ul. Serocka 3/9
04-333 Warszawa
887759138

Na skróty

Doradztwo podatkowe Kontakt O Kancelarii Podatek akcyzowy Polityka prywatności
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia