Pierwszy wyrok NSA w sprawie przepisów pakietu przewozowego opublikowany

dodano: 2019-02-01
W Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych został opublikowany pierwszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o ukaranie na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (sygn. akt II GSK 1696/18).

Wyrok oddalający skargę kasacyjną Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 204/18 daje nadzieję, że zaprezentowane przez sąd stanowisko w zakresie możliwości odstępowania od wymierzenia kary wyprze profiskalne podejście niektórych organów Krajowej Administracji Skarbowej do zakresu definicji interesu publicznego, pozwalającego na takie odstąpienie od kary.

Sąd w wyroku, m.in. stwierdza:
- "skoro bowiem ustawodawca w art. 22 ust. 3 ustawy SENT expressis verbis wskazał na możliwość odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym, to przewidział sytuacje, w których odstąpienie od dochodzenia należności będzie zbieżne z tym interesem. Tymczasem zaprezentowana przez organ w zaskarżonej decyzji argumentacja zdaje się takiemu stanowisku przeczyć, co należy uznać za niedopuszczalne ograniczenie stosowania regulacji ustawowych. W sytuacji podzielenia stanowiska organu należałoby bowiem de facto uznać, że w odniesieniu do przesłanki interesu publicznego z ww. art. 22 ust. 3 mamy do czynienia z przepisem niedziałającym w praktyce (tzw. martwe prawo), co byłoby sprzeczne z ratio legis zamieszczenia takiego przepisu w ustawie SENT.";
- "ponadto, jak trafnie zauważył WSA, podzielając stanowisko skarżącego przewoźnika, badanie przesłanki interesu publicznego nie powinno być ograniczane do konfrontacji z zasadami równości oraz powszechności opodatkowania. Natomiast przyjęcie poglądów organu, reprezentującego stanowisko niemal wyłącznie profiskalne, sprawiłoby że w zasadzie każda ulga, czy odstępstwo w zapłacie należności publicznoprawnych powstałych wskutek naruszenia przepisów byłaby udzielona w sprzeczności z ww. zasadami konstytucyjnymi, mimo że została przewidziana przez ustawodawcę.".

Link do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego znajdą Państwo tutaj:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8D30A6A055


Projekt i wykonanie BerMar multimedia