Sądy o drobnych pomyłkach w zgłoszeniach SENT

dodano: 2020-06-17
obowiązki akcyzowe w Polsce
Odnośnie artykułu w Gazecie Prawnej "Drobne przewinienia powinny ujść przewoźnikowi na sucho" kilka spostrzeżeń.

Należy cieszyć się z podejścia sądów do problemu nakładania kar na przedsiębiorców, którzy dopełniają swoich obowiązków, a ewentualne błędy, to efekt zwykłych omyłek, nawet jeżeli powtarzalnych, to jednak ludzkich i co kluczowe, neutralnych dla Budżetu.

Jednakże, czy sprawy te jakże oczywiste nie powinny być już wyjaśniane na etapie postępowania administracyjnego, że nie wspomnę o potencjalnej możliwości zastosowania mechanizmu z art. 30 ust. 4 ustawy SENT (wymaga to jednak nowelizacji ustawy, o której poniżej)?

Czy mówiąc o przewoźnikach, nie warto znowelizować art. 30 ust. 4 oraz ust. 5 ustawy? Przywołany przepis nie wiedzieć czemu wyłączył przewoźników z możliwości zastosowania wobec nich rozwiązania, stosownie do którego nie wszczyna się postępowania w sprawie o nałożenie kary pieniężnej, jeżeli ustalono, że nie doszło do uszczuplenia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego?

Dzięki ww. rozwiązaniu oszczędności miałaby i KAS, która nie wchodziłaby w neutralne pod kątem wpływów do Budżetu spory, ale również legalnie działający przedsiębiorcy, wobec których teraz takie postępowania się wszczyna zbyt często...

Przy okazji należałoby rozważyć, czy doradcy podatkowi nie powinni mieć prawa do reprezentowania przedsiębiorców w sprawach SENT? W sprawach SENT, które konstrukcyjnie opierają się przecież na ustawie VAT-owskiej i akcyzowej...

Link do artykułu w Gazecie Prawnej znajdą Państwo tutaj: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1483111,orzeczenie-nsa-firma-transportowa-splacenie-podatkow.html .


Napisz do nas

Projekt i wykonanie BerMar multimedia